Teknoloji ve Finans Dünyası TechFinTech 2024’te Buluştu
  • Teknohigh
  • Genel
  • Teknoloji ve Finans Dünyası TechFinTech 2024’te Buluştu

Teknoloji ve Finans Dünyası TechFinTech 2024’te Buluştu

ABONE OL
12 Haziran 2024 13:34
Teknoloji ve Finans Dünyası TechFinTech 2024’te Buluştu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Teknoloji ve Finans Dünyası TechFinTech 2024’te Buluştu

Bu yıl ikincisi düzenlenen TechFinTech ve ilki düzenlenen Insurtech etkinlikleri, Bilişim Zirvesi Şirketi ev sahipliğinde İstanbul Fişekhane’de gerçekleştirildi. “Dijital Finansallaşma” ana temasıyla yapılan etkinlikler, Bulutistan ve JForce’un ana sponsorluğunda teknoloji, finans ve sigorta sektörlerinden birçok profesyoneli bir araya getirdi.

Bilişim Zirvesi Şirketi, teknoloji ve finans dünyasını bir araya getiren önemli markalarından BThaber, Bilişim Zirvesi, CSuite ve Bilişim 500 gibi markaları çatısı altında barındırıyor. Bu yıl, sigorta sektörünün önde gelen isimleri de TechFinTech etkinliğine eklenen InsurTech etkinliği ile bir araya geldi.

Etkinliklerde JForce ve Bulutistan ana sponsor; Garanti BBVA Dijital Varlıklar, Sodec Technologies, HPE Aruba Networking ve vMind ise premium sponsor olarak yer aldı. Sektörün önde gelen isimleri, günümüzde ve yakın gelecekte yaşanacak gelişmeleri tartıştı.

“Fintech Pazarında Büyük Büyüme Bekleniyor”

11 Haziran’da gerçekleştirilen etkinlik, BThaber Başkanı Murat Göçe’nin “Dijital Finansallaşma” konulu açılış konuşmasıyla başladı. Göçe, fintech pazarının önümüzdeki 5 yıl içinde ciddi bir büyüme kaydedeceğini belirtti. Global araştırmalara göre, fintech pazarının 2024 yılında 209 milyar dolar, 2029 yılında ise 644 milyar dolar seviyelerine ulaşacağı öngörülüyor. Bu büyüme, fintech yatırımları, dijital ödeme sistemlerinin yaygınlaşması, yapay zeka ve blok zinciri gibi teknolojilerin benimsenmesi ve finansal hizmetlere erişimin artması gibi faktörlerle destekleniyor.

Göçe, Asya Pasifik Bölgesi’nin yüksek mobil penetrasyon ve destekleyici düzenleyici çerçeveleri sayesinde bu büyümenin başını çekeceğini belirtti. Türkiye’nin de fintech pazarında önemli bir konumda olduğunu vurguladı.

“Yapay Zeka ve Yeni İş Ortaklıkları”

Yapay zekanın da fintech alanını derinden etkilediğini belirten Göçe, “Üretken yapay zeka araçları iş gücünde %27, genel maliyetlerde %14,4 tasarruf sağlayacak. Bu durum, iş gücü tasarrufu ve yeni iş kollarının ortaya çıkması anlamına geliyor. Büyük bir işlem kapasitesi ve enerji ihtiyacı doğacak. Yerli firmalar, yeni ihtiyaçlarla global kuruluşların iş ortakları olabilir” dedi.

“Ödeme ve İşlem Tarafında Güçlü Bir Dönüşüm”

Etkinliğin ana konuşmacısı olan European Merchant Bank CEO’su Sarp Demiray, finans sektöründeki dijitalleşmenin dört ana unsuru olduğunu belirtti. “2000’li yılların hemen öncesinde online bankacılık ve kredi alanında dijitalleşme başladı. Bu dijitalleşme, başlangıçta bireysel alanda etkisini gösterse de KOBİ’leri de etkisi altına aldı. 2005’lere doğru ödeme ve dijital bankacılık konularında da hızlı gelişmelere tanık olduk” dedi.

Demiray, fintech’lerin büyümesinde iş gücü tasarrufu ve maliyet düşüşünün önemli rol oynadığını belirtti. Fintech’lerin, finans sektörünün ayrılmaz bir parçası haline geldiğini ve yaklaşık 500 milyar dolarlık yatırımlar aldığını vurguladı.

“Sigorta Sektörünün Geleceği Insurtech’te Konuşuldu”

JForce Genel Müdürü Atakan Coşkun, InsurTech sahnesinin ana sponsoru olarak yaptığı açılış konuşmasında, Insurtech’in sigortacılık sektörü için önemli bir etkinlik olacağını belirtti. Coşkun, JForce’un 21 yıldır sigorta sektöründe hizmet verdiğini ve Insurtech etkinliğinin gelecekte daha başarılı işlere imza atılmasına zemin hazırlayacağını ifade etti.

Etkinlik boyunca Türkiye’nin lider finans ve sigortacılık şirketlerinden profesyoneller, fintech ve sigortacılık dünyasının geleceğini değerlendirdi.

“Fintech’lerin Öne Çıkmasındaki En Büyük Etken İnsan Unsuru”

TechFinTech 2024 etkinliğinde konuşan European Merchant Bank (EMBank) CEO’su Sarp Demiray, kriz dönemlerinden Covid-19 pandemisine kadar fintech’lerin hızla geliştiğini belirtti. “Bu dönemde akıllı servis modelleri ve veri analizindeki gelişmelerle kişiselleştirme sağlayan gerçek fintech ürünlerini görmeye başladık. Pandeminin etkisiyle bu süreç daha da hızlandı. Sermayelerin ucuzlaması ve maliyetlerin düşmesiyle fintech yatırımları arttı. Fintech’ler bu yatırımları modellerine yansıtarak büyüdü ve finans sektörünün ayrılmaz bir parçası haline geldi. Fintech’ler, yaklaşık 500 milyar dolarlık bir yatırım aldı. Fintech’leri öne çıkaran en büyük etken insan unsurudur. Ödeme ihtiyaçlarına uygun çözümleri birlikte şekillendirebilmek gibi insan faktörünün merkezde olduğu bir hizmet yapısıyla kendimizi ayrıştırdık” dedi.

“Fintech Sektörü Olarak İyi Bir Noktadayız Ama Globalde Gitmemiz Gereken Çok Yol Var”

Türkiye’nin fintech açısından nitelikli bir ülke olduğunu vurgulayan Demiray, “Finans alanında tecrübeli ve inovasyon ağı yüksek bir profesyonel kitlemiz var. Ayrıca teknoloji odağı yüksek, nispeten genç bir ülkeyiz. Bu nitelikler, bizi çok öteye taşıyabilir. 2000’lerin başında kredi kartlarında ödeme sistemleri, sadakat programları ve temassız ödemeler gibi alanlarda ciddi başarı hikayelerimiz oldu. Bu başarının ardından online bankacılık, mobil bankacılık, yatırım ve sigorta alanlarında inovasyonlar yapıldı ve yapılmaya devam edecek. Fintech sektörü son dönemlerde çok hızlı gelişti. Şu anda 80’den fazla lisanslı ödeme kuruluşu ve yaklaşık 700 fintech var. Ancak globalde daha çok yol kat etmemiz gerekiyor. Türkiye, yatırım adedi olarak 15. sırada olsa da tutar olarak 49. sırada” şeklinde konuştu.

Regülasyonlardaki Dönüşüm Türk Şirketleri İçin Fırsat Olabilir

Demiray, büyük ülkelerde inovasyon ve iş süreçlerinin yan yana gelerek iş modelinin öne çıktığını belirtti. “Türkiye’de bazı şirketlerde daha hevesli inovasyon çalışmaları görüyoruz. Regülasyon konusunda ise, Türkiye’deki mevzuat büyük oranda Avrupa Birliği uyumlu. Ancak dünya mevzuatını takip etmek ve Türkiye’deki başarılı modellerin regülasyonunda ufak farklar bile sorun yaratabiliyor. Dünya regülasyonları açısından ciddi bir dönüşüm içinde. Bu dönüşümle başa çıkabilen Türk şirketleri fark yaratabilir” dedi.

“Fintech’ler Düşük Maliyet Avantajı Sağlayacak”

TechFinTech ana sponsoru Bulutistan Yönetim Kurulu Danışmanı Ayhan Ağırgöl, fintech kurumlarının pazara hakim olmaya başladığını belirtti. “Bankacılık sektörü çok farklı bir boyuta doğru gidiyor. Geleneksel bankalar operasyonel süreçlerini fintech’lere devredecek. Bu, bankalar için büyük bir operasyonel yükten kurtulma anlamına geliyor. Fintech’ler, yazılım altyapısına büyük yatırım yapmadan KPI’lara bağlanarak hızlı bir şekilde pazara girebilecekler. Geleneksel bankaların API’lerini ve fonksiyonlarını kullanarak düşük maliyet avantajı elde edecekler. Tüketiciye büyük avantaj sağlayacak, çünkü hizmetler oldukça düşük maliyetli olacak” dedi.

“Kurumlar Kendi Sistemlerine Bankacılık Ürünlerine Bağlayabilecek”

Ağırgöl, start-up ve KOBİ’lerin kendi sistemlerine bankacılık ürünlerini bağlayabileceğini belirtti. “Bankaların API’lerinden yararlanan uygulama ve kullanıcı sayısı arttıkça, API’lerin performansının ciddi oranda artması gerekiyor. Güvenlik anlamında da API’lerin uygun çözümler sunması gerekli” dedi.

Sigortacılık Sektörünün Nabzı Insurtech’te Attı

JForce Genel Müdürü Atakan Coşkun, TechFinTech kapsamında ilk kez düzenlenen Insurtech’in sigortacılık sektörü için önemli bir etkinlik olacağını belirtti. “JForce, 21 yıldır sigorta sektöründe hizmet veriyor. Bu etkinlik, sigorta şirketlerinin teknolojik ihtiyaçlarını karşılamada önemli bir adım olacak. Insurtech için BThaber’e teşekkür ederim” dedi.

Etkinlikte, Türkiye’nin lider finans ve sigortacılık şirketlerinden profesyoneller, fintech ve sigortacılık dünyasının geleceğini tartıştı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ