Türk Telekom’dan Kas Hastaları İçin Yapay Zeka Destekli Devrimsel Çözüm

Türk Telekom’dan Kas Hastaları İçin Yapay Zeka Destekli Devrimsel Çözüm

ABONE OL
22 Haziran 2024 10:40
Türk Telekom’dan Kas Hastaları İçin Yapay Zeka Destekli Devrimsel Çözüm
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türk Telekom, “Türkiye’ye Değer” anlayışıyla teknolojiyi iyilik ve faydaya dönüştürerek herkes için erişilebilir bir yaşam hedefiyle projelerini sürdürmeye devam ediyor. ALS ve felç gibi kas hastalıkları nedeniyle ellerini kullanamayan bireylerin hayatını kolaylaştırmak amacıyla başlatılan projenin Ar-Ge çalışmaları başarılı bir şekilde tamamlandı. Göz hareketleriyle bilgisayar kullanımını mümkün kılan bu yenilikçi çözüm için ürünleştirme aşamasına geçildi. Bu uygulama, gözlük veya harici kamera gibi ek donanımlara ihtiyaç duymadan çalışarak bireylerin göz hareketleriyle bilgisayar ve bağlı cihazları kontrol edebilmesini sağlıyor.

Türk Telekom Destek Hizmetleri ve Satınalma Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Dr. Mehmet Beytur, projeyle ilgili şunları söyledi: “Türk Telekom olarak, insanı odağına alan ve değerli hissettiren inovatif işlere yönelerek geniş kitlelere fayda sağlayacak projeler geliştirmeye odaklanıyoruz. Gözlük gibi harici bir ekipmana ihtiyaç olmadan, doğrudan bilgisayarın kamerasıyla göz hareket takibinin yapılabilmesini sağlayan bu çözüm, hastaların bilgisayarlarını daha kolay ve rahat bir şekilde kullanmalarına olanak tanıyor.”

Türk Telekom, teknolojinin sunduğu olanaklarla hayatın her alanında akıllı uygulamalar ve yenilikçi çözümler sunuyor. Kas hastalıkları nedeniyle ellerini kullanamayan bireylerin hayatını kolaylaştırmayı amaçlayan bu yenilikçi çözüm, başarılı Ar-Ge çalışmalarının bir ürünü olarak hayata geçirildi.

Dr. Mehmet Beytur, “Türk Telekom olarak, her alanda insanı odağına alan ve değerli hissettiren inovatif işlere yönelerek geniş kitlelere fayda sağlayacak projeler geliştirmeye odaklanıyoruz. Üniversite ve sanayii iş birlikleriyle yaptığımız Ar-Ge çalışmalarımızın yenilikçi ürün ve servislere dönüşmesini önemsiyoruz. Yeni geliştirdiğimiz göz hareketi ile bilgisayar kontrolü, ALS ve felç gibi kas hastaları için önemli bir yaklaşım olacak. Bu çalışmanın, hastaların yaşam kalitesini artıracağına inanıyoruz. Gözlük gibi harici bir ekipmana ihtiyaç olmadan, doğrudan bilgisayarın kamerasıyla göz hareket takibinin yapılabilmesine imkân sağlayan bu çözüm, hastaların bilgisayarlarını daha kolay ve rahat bir şekilde kullanmalarına olanak tanıyor” dedi.

Yapay zeka tabanlı görüntü işleme modeli kullanılarak geliştirilen bu uygulama, kullanıcıların göz hareketleriyle bilgisayardaki çeşitli işlevleri kontrol edebilmesini sağlıyor. Yerli ve milli imkanlarla geliştirilen bu çözüm, ellerini hareket ettiremeyen hastaların bilgisayar kullanımına ve bilgiye erişimine olanak tanıyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ