Türk Telekom Ventures, 10 Yenilikçi Girişim ile Geleceğe Yelken Açıyor

Türk Telekom Ventures, 10 Yenilikçi Girişim ile Geleceğe Yelken Açıyor

ABONE OL
5 Temmuz 2024 14:26
Türk Telekom Ventures, 10 Yenilikçi Girişim ile Geleceğe Yelken Açıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Türk Telekom, dijital dönüşümün öncüsü olarak yenilikçi girişimlere destek vermeye devam ediyor. Şirketin girişim hızlandırma programı PİLOT‘un 12. döneminde yer alacak 10 yeni girişim belli oldu. Bu girişimler, Türk Telekom Ventures’tan 30 bin USD yatırım ve 150 bin TL nakit desteği alma fırsatı elde edecek. Ayrıca, Türk Telekom‘un teknoloji altyapısı ve iş bağlantılarından yararlanacak olan bu girişimler, program sonunda Stanford Üniversitesi iş birliği ile ABD’de özel bir girişimcilik programına katılmaya hak kazanacak.

Türk Telekom Ventures Genel Müdürü Muhammed Özhan, “10 yılı aşkın süredir ülkemizin girişimcilik ekosistemini destekliyoruz. Yerli girişimlerin global arenada yer almasını sağlamak ve Türkiye’nin teknoloji üreten bir ülke olma vizyonuna katkıda bulunmak en büyük hedeflerimizden biri. Girişimcilik ekosistemini daha da güçlendirerek ülkemizden yeni ‘unicorn’lar çıkarmayı amaçlıyoruz” dedi.

2023 yılında sektörünün yatırım lideri olan Türk Telekom, PİLOT programı ile 2013’ten bu yana teknoloji odaklı girişimleri destekliyor. Programın yeni dönemine kabul edilen 10 girişim, 150 bin TL nakit desteği ve 30 bin USD yatırım alacak. Ayrıca, Türk Telekom’un geniş yatırımcı ağı, mentorları ve iş bağlantılarından yararlanma imkanı bulacaklar.

Özhan, “Girişimlere sağladığımız destekleri, Türk Telekom Ventures’ın bilgi birikimi ve tecrübeleriyle birleştiriyoruz. Hedefimiz, Türkiye’den uluslararası arenada başarılı olacak yeni ‘unicorn’lar çıkarabilmek. PİLOT’un 12. dönemine kabul edilen girişimlere başarılar diliyorum” diye konuştu.

 

PİLOT’un 12. dönemine kabul edilen girişimler şunlardır:

  • Archi’s Academy: Yazılım geliştirme alanında proje tabanlı ve kişiselleştirilmiş çevrimiçi bir eğitim platformu olan Archi’s Academy, teknoloji alanında kariyer hedefleyenlere, esnek, taahhütsüz ve aylık abonelik ile eğitmen liderliğinde eğitimlere katılma ve birebir mentorluk alma imkanı sunuyor.
  • Finsmart AI: Hızla büyüyen şirketler için otomatik finansal raporlama sistemleri ve yapay zeka destekli CFO hizmetleri veren Finsmart AI, şirketlerin sürdürülebilirliklerini, kârlılıklarını ve fonlara erişimlerini arttırmaya yardımcı olarak finansal performanslarını analiz ediyor, eyleme geçirilebilir bilgiler sunuyor, yatırımcıların da portföy şirketlerinin performansını kolaylıkla takip etmelerini sağlıyor.
  • From Your Eyes: İnsanlardan makinelere kadar uzanan geniş bir spektrum için yapay görme çözümleri tasarlayan From Your Eyes, video görüntü işleme ve anlık görüntü işlemenin kişiselleştirilebilmesini, edge computing’le çalıştırılıp eğitilmesini, kendi eğittiği yapay zeka modelleriyle biyolojik görmeye en yakın yapay görme sistemleri geliştiriyor.
  • Hardal: Web sitesi veya mobil uygulamalarda birincil taraflı veri analitiği için gerekli olan sunucu taraflı pazarlama ölçümlemesi ve analitiği hizmeti sunan Hardal ile şirketler sunucu taraflı ölçümleme ve pazarlama, şirket içi geliştirme, projelendirme ve sunucu maliyetlerini yapay zeka destekli algoritma ile minimize edebiliyor. Ayrıca Hardal, çerezsiz reklam kampanya optimizasyonu ve ölçümlenmesi için gerekli altyapıyı uçtan uca sağlıyor.
  • Mistikist: Görsel, işitsel uyaranlarla stres ve anksiyeteyi azaltan, odaklanma ve iş performansını artıran, yapay zeka destekli bir nörobilim uygulaması olan Mistikist, günlük hayatın ve yoğun iş hayatının stresinden olumsuz etkilenenler için beyin dalgalarını regüle ederek zihinsel esenliğe ulaşmalarını sağlıyor.
  • QDelivery: Teslimat ve saha operasyonları yürüten firmaların tüm bu süreçleri dijitalleştirmesini, optimize etmesini ve en etkili şekilde yönetmesini sağlayan SaaS platformu olan QDelivery ile firmalar tüm teslimat ve saha operasyonlarını optimize edip kolayca yönetirken operasyonel maliyetlerini düşürmeye müşteri memnuniyetini en üst seviyeye taşımaya imkan buluyor.
  • Sensed AI: Kentsel ve tarımsal izleme konusunda uzmanlaşmış yenilikçi bir yer gözlemi girişimi olan Sensed AI, sentetik açıklıklı radar (SAR) verileri ve ileri yapay zeka algoritmaları ile binaların ve kritik altyapıların fiziksel bütünlüğü ve sağlığı hakkında düzenli bilgiler sunarak uzaktan algılama tabanlı yapısal ve çevresel sağlık analizlerini herkes için erişilebilir kılıyor.
  • Some Carbon: Fabrikaların bacasından çıkan karbondioksit emisyonlarından metanol gibi katma değerli ürün üretilmesine ve karbon yönetiminin gerçekleştirilmesine yönelik başta demir-çelik, çimento gibi karbon kaçağı yüksek sektörler olmak üzere risk altındaki bütün endüstrilere karbon azaltım servisi sağlayan Some Carbon, firmaların hem emisyon azaltım risk ve fırsatlarını değerlendirerek regülasyona dayalı mali yükümlülüklerden daha az etkilenmesine hem de metanol gibi katma değerli sürdürülebilir bir ürün elde edilmesine olanak sağlıyor.
  • T4 People Analytics: Kurumların farklı sistemlerinde bulunan tüm çalışan verilerini bir araya getirerek veriye dayalı yüksek etkili aksiyonlar alınmasını sağlayan yapay zeka çözümleri sunan T4 People Analytics’in geniş kapsamlı çalışan analitiği çözümleri arasında insan kaynakları veri ambarı, yapay zeka tabanlı istenmeyen işten ayrılmaları tahminleme, aday skorlama, metin madenciliği gibi makine öğrenmesi modelleri bulunuyor.
  • VenueX: Markaların mağaza verilerini Google, Meta, Yandex, TikTok, Apple gibi global platformlarla entegre ederek, müşteri trafiğini ve satışlarını artıracak dijital reklamlar oluşturup yayınlamalarını sağlayan VenueX, firmaların reklamlarının etkisini ölçerek hem reklam harcamalarının mağaza ziyaretlerine ve satışlara dönüşümünü belirliyor, hem de markaların reklam performansını ve gelirini maksimize ediyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ