Borusan’dan Çalışan Memnuniyetine Odaklı Yenilikçi Uygulama

Borusan’dan Çalışan Memnuniyetine Odaklı Yenilikçi Uygulama

ABONE OL
10 Temmuz 2024 14:31
Borusan’dan Çalışan Memnuniyetine Odaklı Yenilikçi Uygulama
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İnovatif İnsan Kaynakları Çözümleri ile Çalışan Memnuniyeti Artıyor

Borusan Grubu, insanı merkezine alarak ve insan kaynaklarında inovasyonun gücüne inanarak, çalışan odaklı bir projeye imza atıyor. T4 People Analytics iş birliğiyle geliştirilen bu proje, çalışanların esenliğini ve iş performansını ölçülebilir şekilde artırmayı hedefliyor ve böylece çalışan memnuniyetini en üst seviyeye çıkarmayı amaçlıyor.

Yenilikçi Çalışma Analitiği Platformu

Borusan Grubu, T4 People Analytics ile insan kaynakları analitiği alanında dikkat çekici bir projeye imza atıyor. Pandemi sonrası dönemde insan kaynakları yönetimini yeniden tanımlama amacıyla tasarlanan Yeni Düzen Çalışma Analitiği platformu, çalışanların esenliğini ve etkinliğini ölçülebilir şekilde artırmayı hedefliyor. Bu sistem, çalışanların geri bildirimlerini yapay zeka modelleriyle analiz ederek tavsiyeler sunuyor ve çözüm odaklı yaklaşımlarla hızlıca harekete geçme imkanı sağlıyor.

Çalışan Deneyiminin İyileştirilmesi

T4 People Analytics tarafından geliştirilen sistem, çalışanların açık uçlu geri bildirim metinlerini yapay zeka modelleri ile anlamlandırıp sınıflandırarak, geri bildirim verilen konuları ve çalışanların duygu durumunu tespit ediyor. Bu yenilikçi yöntemler, çalışanların ihtiyaçlarını hızlı ve etkili bir şekilde belirlemeye yardımcı olurken, çalışanların yıllık izin haklarını kullanmalarını teşvik eden ve iş-yaşam dengesi gözeten optimize edilmiş çalışma koşulları sunuyor.

“Borusanlıların Esenliklerini Artırmayı Amaçlıyoruz”

Borusan Grubu’nun insan odaklı yaklaşımını vurgulayan Borusan Holding İnsan, İletişim ve Sürdürülebilirlik Grup Başkanı Nursel Ölmez Ateş,“ Bu projede sürdürülebilirlik odaklarımız olan iklim, insan ve inovasyon alanlarımızdan insan başlığı altında çalışan bağlılığını ele alıyoruz. Sürdürülebilir bağlılık skorumuzu yüksek tutmayı amaçlarken bu yöndeki çalışmalarımızda inovasyonun gücünü kullanıyoruz. T4 People Analytics ile hayata geçirdiğimiz projeyle Borusanlıları daha iyi anlamayı, ihtiyaçlarına hızlı bir şekilde yanıt verebilmeyi, esenliklerini artırmayı amaçlıyoruz” dedi.

Çalışan Odaklı Risklerin Öngörülmesi

Rutin nabız anketleri ve kapsamlı Çalışan Bağlılığı Anketleri (ÇBA) sayesinde, çalışan bağlılığı ve istenmeyen ayrılma riskleri etkin bir şekilde öngörülebiliyor. Anketlerden elde edilen geri bildirimler, Türkçe doğal dil işleme ve yapay zeka modelleri kullanılarak hızla işleniyor ve çalışanların ihtiyaçlarına hızlı yanıt veriliyor. Akıllı bildirim sistemi sayesinde insan kaynakları yöneticileri, çalışanlar ve yöneticiler, aksiyon alınması gereken durumlardan anında haberdar olabiliyorlar. Bu sistem, proaktif iletişim ve hızlı çözüm üretme ortamı sağlıyor.

Bu analitik veriler ışığında Borusan, çalışma kültürünü geliştirmeyi ve iş-yaşam dengesine yönelik iyileştirmeler sağlamayı hedefliyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ