Aksa Şarj’ın tüm istasyonlarına YEK-G belgesi verildi

Aksa Şarj’ın tüm istasyonlarına YEK-G belgesi verildi

ABONE OL
5 Nisan 2024 10:20
Aksa Şarj’ın tüm istasyonlarına YEK-G belgesi verildi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yolların yeni enerjisi Aksa Şarj, Türkiye genelindeki tüm şarj istasyonları için YEK-G belgesi aldığını duyurdu. Buna göre Aksa Şarj’ın Türkiye’deki tüm istasyonları, Yeşil Şarj İstasyonu olarak belirlendi.

Çevreci ve doğa dostu vizyonu ile müşterilerine tamamen yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilen yeşil enerjiyi tedarik etmeyi amaçlayan Aksa Şarj, Türkiye genelindeki 200’den fazla şarj soketi için YEK-G (Yenilenebilir Enerji Kaynak Garanti Sistemi) belgesi aldığını duyurdu. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) yönetmeliğine göre, kullanılan enerjinin yenilenebilir enerji kaynaklarından üretildiğine dair ispat niteliği taşıyan YEK-G belgesini alan şarj istasyonları, “Yeşil Şarj İstasyonu” olarak belirleniyor. Tüm istasyonları için “Yeşil Şarj İstasyonu” ibaresi alan Aksa Şarj, temiz, yenilenebilir ve sürdürülebilir elektrik kullanımında sektöre öncülük ediyor.

2024 yıl sonuna kadar 1.000 adet şarj soketine ulaşmayı hedefliyor

Toplam yenilenebilir enerji kapasitesinin artırılması için karayolları üzerindeki yatırımlarına ve sektör iş birliklerine hızla devam eden Aksa Şarj, Türkiye’deki elektrikli araç yayılımına paralel olarak kullanım alanlarını da genişletiyor. Temiz enerji tedarikinde tüm süreçleri belgeleyen YEK-G sisteminin önemine dikkat çeken Aksa Elektrik Genel Müdürü Murat Kirazlı, “Türkiye’de kurulu şarj soket sayısı bazında lisanslı 177 firma arasında en büyük ilk 10 firma arasında yer alıyoruz. 2024 yıl sonunda toplamda 1.000 adet kurulu şarj soketine ulaşmayı hedefliyoruz. Ülkemizin 2050 sıfır karbon hedefine ulaşması için temiz ve yenilenebilir enerji alanındaki yatırımlarımıza hız kesmeden devam edeceğiz” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ